Archiwum autora: Weronika Pelc
Czy nowelizacja ustawy o OZE zmierza do pozbawienia istniejących instalacji prawa do zielonych certyfikatów?
Na początku maja pojawił się zapowiadany projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Już wstępna lektura pokazuje, że wymaga on licznych poprawek redakcyjnych i merytorycznych.
Dekarbonizacja gospodarek Unii Europejskiej – jak to działa
Sprawa dekarbonizacji gospodarek krajów UE, w szczególności Polski, budzi ogromne emocje. Zapis o dekarbonizacji gospodarki, jako jeden z pięciu priorytetów unii energetycznej, znalazł się w komunikacie Komisji Europejskiej zatytułowanym „Strategia ramowa na rzecz stabilnej unii energetycznej opartej na przyszłościowej polityce w dziedzinie klimatu”.
Działalność fotowoltaiczna w Polsce
Przepisy prawne ważne dla prowadzenia działalności producentów energii w średnich i dużych systemach PV.
Czy wiatraki i linie energetyczne szpecą krajobraz?
W sejmie trwają prace nad projektem tzw. ustawy krajobrazowej, której celem jest wprowadzenie skutecznych mechanizmów ochrony krajobrazu. Wbrew intencjom autorów nowe rozwiązania mogą jednak zablokować budowę masztów antenowych, linii energetycznych i turbin wiatrowych zamiast uregulować ich lokalizację.
Zasady wsparcia dla kogeneracji w znowelizowanym Prawie energetycznym
7 kwietnia 2014 r. Prezydent podpisał nowelizację Prawa energetycznego. Tym samym system wsparcia dla jednostek wysokosprawnej kogeneracji opalanych paliwami gazowymi i innymi paliwami został przedłużony do 2018 roku.
Weronika Pelc: Kara za niezawinione naruszenie będzie niższa
Rozmowa z Weroniką Pelc, wspólnikiem kierującym Zespołem Doradztwa dla Sektora Energetycznego kancelarii Wardyński i Wspólnicy o tym, za co karze Prezes URE i czy jest możliwość złagodzenia nałożonej kary.